Opublikowany przez: Familiepl 2022-05-13 09:35:53
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Barrett Ward on Unsplash
Pozytywna dyscyplina to trend w wychowaniu, który już od kilku lat cieszy się popularnością wśród rodziców. To zespół metod i kierunków. Opartych na szacunku do drugiego człowieka i miłości. Uczy właściwych postaw i jest nastawiony na długofalowe efekty.
Medoda pozytywnej dyscypliny zdobyła popularność głównie dzięki książce o tym samym tytule, autorstwa Jane Nelsen, która czerpie z psychologii indywidualnej Adlera.
Pozytywna dyscyplina polega przede wszystkim na budowaniu relacji, uczy współpracy i rozwoju. Dzięki dużej samodzielności, dziecko uczy się dokonywania własnych wyborów, a także szacunku do potrzeb innych osób.
W pozytywnej dyscyplinie dorośli zauważają emocje dziecka, szanują je i potrafią mu dać tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa.
W wychowaniu opartym na pozytywnej dyscyplinie nie ma kar i nagród. Jest za to konsekwencja i współpraca. Rodzić nie musi mieć zawsze racji i poczucia władzy, bo często prowadzi to konfliktu – a w pozytywnej dyscyplinie szuka się wspólnych rozwiązań.
Brak kar i nagród ma jeszcze jedną dużą wartość w pozytywnej dyscyplinie – daje dziecku motywację wewnętrzną, zamiast wyłącznie zewnętrznej (czyli prezenty, nagrody, czy kary).
Wbrew pozorom, komunikaty w pozytywnej dyscyplinie są uprzejme, ale stanowcze. Zamiast twardych nakazów, pojawiają się miękkie pytania: „Widzę, że świetnie się bawisz tą kolejką, jednocześnie jest czas na wyjście do przedszkola”, „Chcesz do szkoły założyć bluzę, czy sweter?”. Tak postawione pytania dają dziecku wybór i uczą sprawczości. Co oczywiście nie oznacza, że dziecko zawsze postąpi zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Modelowanie takie ma za zadanie wykształcić w dziecku poczucie sprawczości, nauczyć podejmowania własnych decyzji, ale przede wszystkim współpracy i zaufania do siebie.
CZYTAJ TEŻ >> Niemowlak w domu - TO Ci się przyda
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.